wenex

VoIP یا ویپ چیست؟

ویپ (Voice Over Internet Protocol) پروتکل صدا بر روی شبکه می‌باشد که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می‌شود.


کاربرد این تکنولوژی چیست؟

ویپ، روشی برای تبدیل سیگنال‌های آنالوگ صوت به داده‌های دیجیتال است که از طریق اینترنت (شبکه – IP) منتقل می‌شوند. هم‌چنین روشی رایگان جهت برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا است.


هدف از بکارگیری ویپ (VoIP) چیست؟

هدف، غلبه گام‌به‌گام بر چالش‌هایی است که انتقال ترافیک صوتی را بر روی بستر شبکه‌های تلفنی با خطر روبه‌رو می‌سازد. از این‌رو پیمودن این مسیر، لازمه تضمین موفقیت پروژه‌های ویپ سازمانی است. مکالمات تلفنی مبتنی بر IP، تفاوت‌های بنیادینی با ارتباطات داده دارند و کیفیت این مکالمات، ارتباط تنگاتنگی با کیفیت شبکه دارد. به‌طوری‌که هرگونه تأخیر در تبادلات سطح شبکه، افت کیفیت محسوسی را به همراه خواهد داشت. التزام مدیران شبکه به ارتقاء کارایی LAN، خطوط و تجهیزات دسترسی به شبکه گسترده، و بکارگیری ابزارهای مدیریت و کنترل کیفیت، شرط موفقیت پروژه‌های ویپ است.


ویپ جایگزین چه چیزی می‌شود؟


در گذشته‌ای نه چندان دور -که انسان استفاده از اینترنت را تجربه نکرده بود- ارتباطات محاوره ای صرفاً از طریق تلفن و به کمک خطوط PSTN (برگرفته از Public Switched Telephone Network)، انجام می‌گردید. ابداع کامپیوترهای شخصی، فناوری‌های جدید ارتباطی نظیر تلفن‌های سلولی و نهایتاً اینترنت نمونه‌هایی در این زمینه می‌باشند که باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرویس‌های جدیدی نظیر نامه الکترونیکی، چت و مواردی‌ دیگر با سایر افراد ارتباط برقرار نماید.


کاربرد اصلی VoIP وینکس

یک شبکه داخلی علاوه بر تمام کاربردهایی که برای انتقال اطلاعات دارد می‌تواند برای مکالمات تلفنی مانند یک سیستم سانترال مورد استفاده قرار بگیرد و یا به عبارتی دیگر بستر مناسبی برای انتقال صدا یا تصویر و… باشد.

از عمده‌ترین کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • راه‌اندازی مرکز تماس – درون و برون سازمانی (small office small home SOHO) و …
  • ارتباطات چند نقطه‌ای
  • کاهش هزینه‌های مخابراتی-قبض تلفن و….
  • جلوگیری از تهیه سخت‌افزارها- مانند گوشی تلفن و…
  • دور کاری
  • ضبط مکالمات
  • و…


برای استفاده از VoIP به تجهیزات خاصی نیاز است؟

اغلب سیستم‌های VoIP به هیچ تجهیزات خاصی احتیاج ندارند- حتی می‌توانید از تلفن معمولی خود نیز برای اتصال به سیستم VoIP استفاده کنید. اگر از یک سیستم تلفنی تجاری استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که آداپتورها، مبدل‌های سیگنال‌های آنالوگ به سیگنال‌های VoIP یا تلفن‌های VoIP را نیز خریداری کنید. همچنین برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید از یک هدست و میکروفن که متصل به یک کامپیوتر است نیز برای برقراری تماس‌های خود استفاده کنید.


آیا می‌توان شماره قبلی خود را داشت؟

اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات VoIP به شما این امکان را می‌دهند.


چگونه یک سیستم VoIP وینکس نصب کنم؟

نحوه پیاده‌سازی سیستم شما به شرکت ارائه‌دهنده خدمات VoIPئی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. اغلب شرکت‌های VoIP اجازه دانلود سیستم نرم‌افزاری خود را به صورت مستقیم می‌دهند – فرایندی که کمتر از یک ساعت زمان می‌برد- بنابراین می‌توانید سریعاً از سیستم استفاده کنید. اگر سیستم شما چندین خط، چندین داخلی، یا پهنای باند اختصاصی دارد، ممکن است برای تنظیم آن نیاز به کمک گرفتن از افراد متخصص داشته باشید.


آیا هنوز به خط ثابت نیاز است؟

بعضی از کاربران VoIP دوست دارند که یک خط ثابت برای مواقع اضطراری داشته باشند. چون VoIP از اتصال اینترنت برای برقراری تماس‌ها استفاده می‌کند، سیستم ممکن است در اثر قطعی یا نوسان برق از کار بیفتد. بعضی از شرکت‌های ارائه‌دهنده VoIP راهکارهای پشتیبانی را نیز فراهم می‌کنند تا سرویس تلفنی آنها همیشه در دسترس باشد. اگر از طریق ADSL از VoIP استفاده می‌کنید، نیاز به یک خط ثابت نیز دارید تا در مواقع اضطراری قادر به برقراری تماس باشید.


آیا می‌توانم با تلفن‌های غیر VoIP نیز تماس بگیرم؟

دقیقاً، سرویس VoIP اجازه می دهد که به مانند خطوط ثابت با هر نوع سیستم تلفنی، تماس برقرار و دریافت کنید.


آیا می‌توانم تماس‌های بین المللی برقرار کنم؟

بله، یک تلفن VoIP می‌تواند برای تماس با هر تلفنی استفاده شود و مهم نیست در چه مکانی قرار دارد. اتفاقاً تماس‌های بین‌المللی با استفاده از VoIP ارزان‌تر از سیستم‌های معمول است.


آیا می‌توانم با استفاده از اتصال VoIP وینکس برای ارسال نمابر نیز استفاده نمایم؟

بعضی از سرویس‌دهندگان VoIP، مانند Vonage،ViaTalk، Packet8 و Lingo قابلیت ارسال نمابر را نیز در اختیار مشترکین خود قرار می‌دهند. برخی از سرویس‌دهندگان VoIP یک خط اختصاصی فکس را به عنوان بخشی از بسته سرویس تجاری خود ارائه می دهند. استفاده از یک خط اختصاصی برای فکس، ایده خوبی است، چراکه می‌توانید فکس‌ها را بدون اینکه بر ترافیک صدا تأثیر بگذارد، ارسال و دریافت نمایید.


آیا می‌توانم از اتصال اینترنت بی‌سیم برای سیستم VoIP وینکس استفاده نمایم؟

معمولاً یک اتصال اینترنت سیمی با پهنای باند بالا، مؤثرتر از یک اتصال بی‌سیم عمل می ‌کند، اما اگر دسترسی بی‌سیمتان مطمئن و سریع است، می‌توانید از آن نیز برای سیستم VoIP استفاده نمایید.


آیا کیفیت تماس‌های VoIP وینکس به خوبی تلفن‌های معمولی است؟

بلی، در سال‌های اولیه، هنگامی که استفاده از VoIP در حال همه‌گیر شدن بود، بسیاری از کاربران نگران از دست رفتن بسته‌ها "packet loss" صوتی -که باعث افت کیفیت صدا می شود- بودند، لیکن با استفاده از یک اتصال اختصاصی با پهنای باند مناسب می توان از این نگرانی‌ها کاست. امروزه با سریع‌تر شدن اتصالات اینترنت، صدا به خوبی منتقل می‌شود و کیفیت صدا به خوبی یک تلفن ثابت است.


چرا باید از VoIP وینکس استفاده کنم؟

کاربران اغلب صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به عنوان دلیل اصلی استفاده از VoIP بیان می‌کنند، لیکن دلایل دیگری نیز وجود دارد. یکی از این دلایل، انعطاف‌پذیری سیستم‌های VoIP است، به طوری که می‌توانید یک شماره ثابت و یکسان داشته و در هر نقطه‌ای از دنیا که باشید به تماس‌های خود پاسخ دهید. VoIP همچنین قابلیت سفارشی‌سازی و مدیریت بالایی دارد؛ این ویژگی به خصوص برای شرکت‌های در حال گسترش ، مناسب است.